Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FAÚ je mocná zbraň, ale ve špatných rukách

17. 05. 2012 22:42:49
Finančně analytický útvar Ministerstva financí by pohnul s ledy vyšetřování různých zlodějen státních peněz.Mohl, ale je tu velké ALE. Ovládá ho politik.

Tento útvar dokáže velké věci, což nám předvedl bohužel v dost kontroverzním případě. Po posledních parlamentních volbách a začátku současné vládní koalice, po slibujícím boji proti korupci , začal jako první ministr obrany Vondra svými audity a prošetřováním zbrojních zakázek útočit na ministra financí Kalouska. Zmínka o propojení prostředníků s mocnými na obraně, nejdražšími zakázkami vojenské techniky široko daleko a vypuštění informace o potřebě osekat chapadla chobotnice narozené v devadesátých letech za jeho úřadování rozlítila pana Kalouska.

A to do té míry, že ministr financí povolal FAÚ k odvetě. Útvar odvedl výbornou práci ,během chvíle zmapoval finanční toky v kauze Promopro, s pomocí rakouských úřadů zablokoval peníze na zahraničních účtech. Velmi neobvykle pan Kalousek průběžně informoval veřejnost o průběhu vyšetřování ,za což dostal i pokutu. To mě pouze přesvědčilo o skutečném účelu této akce ,o tom poslat Vondrovi a ostatním šťouralům jasný vzkaz - tohle si fakt vážně přehnal, já na tebe taky něco vím, ale narozdíl od tebe to dokážu! V žádném případě to není obhajoba Vondry.

Pozitivum přece jen existuje. Máme páky na to rychle a účinně zmapovat machinace peněz z předražených zakázek a dokonce zajistit tyto peníze i v zahraničí. Dále to odkrylo zvěsti o obludných rozměrech předražení veřejných zakázek. Z celkové sumy přes půl miliardy korun se neví za co bylo utraceno 300 miliónů. O tunelu až 60% z celkové ceny se do té doby jen spekulovalo, tentokrát Kalousek nevědomky ( bohudík) potvrdil nejčernější scénáře.

Ale k meritu věci. FAÚ je součástí ministerstva financí a tím de facto podřízen ministrovi. Má velmi efektivní pravomoci (zdroj MF) : Finanční analytický útvar je ze zákona oprávněn k výměně informací s orgány se stejnou věcnou příslušností - finančními zpravodajskými jednotkami. Mezinárodním právním rámcem této výměny informací je především multilaterální Štrasburská úmluva z roku 1990, doplněná v roce 2005 Varšavskou úmluvou, popřípadě dvoustranné mezivládní dohody, jejichž součástí je i spolupráce v oblasti boje proti praní peněz.
Pokud se nepletu tak předražování ,korupce veřejných zakázek a zneužití dotací je trestná činnost a tyto nelegální peníze je potřeba vyprat. Putujou z účtu na účet, přes zahraniční účty firem s neznámými vlastníky. Jenže ke každému účtu i v zahraničí jsou konkrétní lidé s dispozičním právem. Bez větší pozornosti proběhly médii zprávy o podepsání dvoustranných dohod o spolupráci v oblasti boje proti praní peněz i s některými oblíbenými daňovými ráji, kde mizí spousta podezřelých peněz. Proč se FAÚ více nezapojuje v rozkrývání tunelování státních peněz? Ta úspěšnost vyšetření, kde a kolik peněz nelegálně zmizelo ze státních zakázek by se velmi zvýšila.

Napadá mě jen jeden důvod. Žádný ministr financí nebude sebevrah, aby podřezal větev sobě i svým partnerům a rozhodně nebude otevírat Pandořinnu skříňku. Chápu , že ministerstvo financí potřebuje tento útvar pro odkrývání daňových podvodů, ale možnost mapovat skoro online finanční toky podezřelých transakcí bez nutnosti souhlasu soudu a ve spolupráci s kolegy v zahraničí i tyto peníze zablokovat, jsou jednou z nejúčinnějších zbraní proti tunelování veřejných financí. Navíc samy banky jsou ze zákona povinny hlásit FAÚ podezřelé transakce. Dokázal bych si představit tento útvar ,nebo podobný se stejnou pravomocí, pod nějakou nezávislou institucí třeba NKÚ.

Obávám se , že k tomu asi politická vůle nikdy nebude. Nástroje jsou, jen ve špatných rukách. Bohužel.

Autor: Petr Khol | čtvrtek 17.5.2012 22:42 | karma článku: 14.72 | přečteno: 864x

Další články blogera

Petr Khol

Propuštění Fajáda. To se Pelikán a spol zbláznil?

Teď se asi Pelikán, Sobotka, Stropnický a Zaorálek plácají po zádech za to, že zachránili pět českých občanů. Velký kulový, jen tím de facto ohrozili stovky našich občanů v zahraničí.

4.2.2016 v 19:59 | Karma článku: 29.89 | Přečteno: 993 | Diskuse

Petr Khol

Vít Hassan obětí policejní a soudní zlovůle

Při čekání v restauraci na oběd jsem si krátil čas čtením zpráv na idnes.cz. A článek o muži, který si stěžoval na GIBS a nakonec sám šel sedět jsem si rozhodně nemohl nechat ujít včetně diskuze.

3.8.2015 v 23:55 | Karma článku: 35.61 | Přečteno: 1521 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Profesor Fiala ostře protestuje proti mediálnímu nadržování Zaorálkovi!

Za měsíc už bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu. Věřme, že přitom nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

23.9.2017 v 21:42 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 414 | Diskuse

Petr Bystron

Německo: Rozhodne migrace volby?

Německo stojí před historickou volbou: již za několik hodin bude zvolen nový Bundestag. Etablované strany se dlouho snažily vyhnout přímé konfrontaci se systémově kritickou AfD.

23.9.2017 v 20:45 | Karma článku: 33.05 | Přečteno: 865 | Diskuse

Adam Tomáš

Když tři ničí totéž, není to totéž.

Dnešní (23.9.2017) příloha Lidových novin Orientace přinesla obsáhlý článek prof. PhDr. Pavla Kaliny, PhD. týkající se nového ikonoklasmu v USA spojeného s údajně zacelenými ranami otrokářství, rasismu a občanské války.

23.9.2017 v 18:35 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 465 | Diskuse

Pavel Kamas

Jmenuji se Jiří Paroubek. Kdo z vás takové jméno má?

Pan Paroubek je částečně aktivní i zde na blogu a má svoje názory, to je v pořádku. Dámy a pánové, má ještě soudnost?

23.9.2017 v 16:47 | Karma článku: 20.66 | Přečteno: 906 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Jaká část z důchodů se vrátí státní pokladně zpět?

Pokud si důchodce vše vypěstuje a vyrobí sám, stát z peněz vydaných tomuto jednotlivci na důchod získá zpět velmi malý podíl. Tolik šikovných a fyzicky schopných důchodců žijících na venkově je ale málo.

23.9.2017 v 15:40 | Karma článku: 29.40 | Přečteno: 879 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1884
Obyčejný chlapík středního věku, co žije celkem obyčejný život s obyčejnými starostmi a radostmi.Pro upřesnění pravicově smýšlející což ale neznamená, že schvaluju zlodějnu,korupci a klientelismus

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.